Resultat Utställning


HÖSTUTSTÄLLNING 2019-10-12 
Årets andra jubileumsutställning för Hallands Taxklubb med 115 taxar anmälda. Domare för kort- & långhår var Gunnar Furvik och för strävhår var Siv Bengtsson. På vårt 40-årsjubileum hade vi lite extra finaler med BIS-junior och BIM-BIS.

Sponsorer till våra jubileum, tax ska ni ha!

Fotograf: Annika Stjärneving ©

BIS VALPKLASS I:
1:a BIS LK Doggside’s Prins Filipinos äg: Carina Christiansen, Billeberga.
2:a BIS KD Sibylla äg: Gunilla Engelsson, Göteborg.

BIS VALPKLASS II:
1:a BIS SK Engstorps BD Lily Of The Valley äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
2:a BIS SN Eiarö Bäska Droppar äg: Lena Friberg, Borås.
3:a BIS LK Jonstrupdal Cassie äg: Carina Christiansen, Billeberga.
4:a BIS LD Doggside’s Poppy Lucky Lucille äg: Carina Christiansen, Billeberga.

BIS JUNIOR:
1:a BIS LN Jakira’s Midnight Moonlight äg: Cecilia Westlund, Stillingsön.
2:a BIS KK Långsjöns Kräm Chokolat äg: Ann Bengtsson, Heberg.
3:a BIS LK Koppargläntans Bonnie Tyler äg: Carina Nilsson, Vinslöv.
4:a BIS LD Koppargläntans Mick Jagger äg: Carina Nilsson, Vinslöv.
5:a BIS SD Bodil äg: Marja-Leena Eliasson, Kinna.

BIS VETERAN:
1:a BIS SN Eiarö OP Anderson äg: Ingrid Cederholm & Alf Andersson, Onsala.
2:a BIS LK Doggside’s Princess Singoalla äg: Mari Salé, Kungälv.
3:a BIS LN Hound’s Black Velvet äg: Nathalie Mattsson, Hällingsjö.
4:a BIS LD Doggside’s Poppy Lucky Star Dust äg: Carina Christiansen, Billeberga.

BIS UPPFÖDARKLASS:
1:a BIS LD Koppargläntans kennel äg: Carina & Mathias Nilsson, Vinslöv.
2:a BIS KD Fädernegårdens kennel äg: Gunilla & Helena Knez, Ytterby.

BIM-BIS:
1:a BIS KD Fädernegårdens Lille Nubbe äg: Heléne Andersson, Harestad.
2:a BIS LN Nallebackens Qiara äg: Carina Nilsson, Vinslöv.
3:a BIS LD Tant Sara’s Hagrid äg: Victoria Flygare, Skepplanda.
4:a BIS SD Engstorps BC Me And Bobby McGee äg: Ann-Charlotte Kraft, Grums.

BIS

  1. BIS SN Eiarö OP Anderson äg: Ingrid Cederholm & Alf Andersson, Onsala.
  2. BIS KK Långsjöns Juni äg: Annelie Löfgren Lindh, Sparsör.
  3. BIS KD Fädernegårdens Lilla Ninni äg: Erika Kallin, Lerum.
  4. BIS LD Lobbengårdens Elricka äg: Carina Christiansen, Billeberga.
  5. BIS SD Bodil äg: Marja-Leena Eliasson, Kinna.
  6. BIS LN Koppargläntans Ryan Lochte äg: Malin Ahnbo Parnebo, Falkenberg.
  7. BIS SK Ellenborg’s Sankta Marta äg: Christina Hedberg, Nässjö.
  8. BIS KN Ilumina Luna äg: Ingela Holmberg, Stockamöllan.
  9. BIS LK Doggside’s Princess Singoalla äg: Mari Salé, Kungälv.

BARN MED HUND
1:a  Isabella Bouvin, 8 år
2:a Molly Larsson, 8 år
2:a Alexandra Lindblom, 9 år
2:a Lisa Lundmark, 9 år
2:a Hanna Fredriksson, 12 år

Samtliga resultat: Tvååker 20191012 


VÅRUTSTÄLLNING 2019-04-14 SÖNDAG
Dag 2 av årets första jubileumsutställning för Hallands Taxklubb med 98 taxar anmälda. Domare för kort- & långhår var Irene Krogstad, Norge, och för strävhår var Cindy Pettersson med domaraspirant Anna Lena Angeria. På vårt 40-årsjubileum hade vi lite extra finaler så som BIS-junior, BIS-jakt och BIS-BIM. På denna utställning korades dessutom BIS-Supreme, vilken utsågs mellan de två som blivit Bästa Tax (BIS) lördag och söndag.

Sponsorer till våra jubileum, tax ska ni ha!

Fotograf: Annika Stjärneving ©

BIS-SUPREME KN Dirty Harry Canis Venator äg: Ellinor Bouvin, Oskarström

BIS VALPKLASS I:
1:a BIS LK Doggside’s Panos Professional äg: Carina Christiansen, Billeberga.
2:a BIS KK Magik Rainbow Bulgari äg: Beatrice Brogren, Ystad.

BIS VALPKLASS II:
1:a BIS KD K’Ke Asterias Henrietta äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
2:a BIS LD Bothnia’s Zc Donar Rödlöga äg: Eva Mindesparr, Åkersberga.
3:a BIS LK Koppargläntans Bonnie Tyler äg: Carina & Mathias Nilsson, Vinslöv.
4:a BIS KK Långsjöns Kiwi äg: Katharina Johansson, Loftahammar.

BIS JUNIOR:
1:a BIS SN Sönnarönas Iv Norma äg: Christina Johansson, Varberg.
2:a BIS LD Doggside’s Popala Red Chili äg: Carina Christiansen, Billeberga.

BIS JAKT:
1:a BIS KN Dirty Harry Canis Venator äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
2:a BIS LN Koppargläntans Ryan Lochte äg: Malin Ahnbo Parnebo, Åsa.
3:a BIS SN Eiarö Zambucca äg: Sandra Sund, Enköping.
4:a BIS KD K’Ke Asterias Eliseys Joar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
5:a BIS KK K’Ke Asterias Erika äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIS VETERAN:
1:a BIS SN Eiarö OP Anderson äg: Ingrid Cederholm & Alf Andersson, Onsala.
2:a BIS LD Hörkaer’s Zirina äg: Else Sörensen, Danmark.
3:a BIS KN Tueholt Amaryllis äg: Kim Norlin, Klippan.
4:a BIS KD K’Ke Asterias Lilla Gottfrid äg: Eric Paulsson, Hjärnarp.
5:a BIS LK Doggside’s Princess Remi äg: Anita Turesson Wickberg, Markaryd.

BIS UPPFÖDARKLASS:
1:a SN Eiarös kennel äg: Annika Rönnings, Ålberga.
2:a LD Doggside’s kennel äg: Carina Christiansen, Billeberga.
3:a KN Peppersaint’s kennel äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.
4:a KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIM-BIS:
1:a BIS KN Stubbkärrs Ursula äg: Ulf Wall, Säffle.
2:a BIS SN Eiarö OP Anderson äg: Ingrid Cederholm & Alf Andersson, Onsala.
3:a BIS LD Hörkaer’s Zirina äg: Else Sörensen, Danmark.
4:a BIS KD K’Ke Asterias Eliseys Joar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
5:a BIS SD Framnäsgårdens GW Wera äg: Christina Strandberg, Torekov.

BIS

  1. BIS KN Dirty Harry Canis Venator äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
  2. BIS KD Staier’s Nefertiti äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
  3. BIS LN Koppargläntans Ryan Lochte äg: Malin Ahnbo Parnebo, Åsa.
  4. BIS LD Doggside’s Panos Extrem Exklusiv äg: Carina Christiansen, Billeberga.
  5. BIS SN Eiarö The Berzerker äg: Lena Friberg, Borås.
  6. BIS KK K’Ke Asterias Erika äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
  7. BIS LK Doggside’s Princess Remi äg: Anita Turesson Wickberg, Markaryd.
  8. BIS SK Ravnsager’s Nausikaa äg: Inger Lutzhöft, Danmark.

BARN MED HUND
1:a Ronja Elg, 11 år, med Elgina
2:a Hannah Fredriksson, 12 år, med Kiwi

Samtliga resultat: Tvååker 20190414


VÅRUTSTÄLLNING 2019-04-13 LÖRDAG
Dag 1 av årets första jubileumsutställning för Hallands Taxklubb med 116 taxar anmälda. Domare för kort- & långhår var Cindy Pettersson med domaraspirant Anna Lena Angeria och för strävhår var Irene Krogstad, Norge. På vårt 40-årsjubileum hade vi lite extra finaler så som BIS-junior, BIS-jakt och BIS-BIM.

BIS VALPKLASS I:
1:a BIS KD Minstemann’s Je M’Amuse äg: Helén Wieslander, Gislaved.
2:a BIS LK Doggside’s Panos Professional äg: Carina Christiansen, Billeberga.
3:a BIS KK Magik Rainbow Bulgari äg: Beatrice Brogren, Ystad.

BIS VALPKLASS II:
1:a BIS KD Manaca’s Adelaide Hoodless äg: Johan Lindahl, Skillingaryd.
2:a BIS LK Bothnia’s Zc Dis Rödlöga äg: Eva Mindesparr, Åkersberga.
3:a BIS LD Bothnia’s Zc Donar Rödlöga äg: Eva Mindesparr, Åkersberga.
4:a BIS SN Ture-Uk äg: Annika Harlos, Kristianstad.
5:a BIS LN Bombadilla’s Ebba äg: Elin Pedersen, Bengtsfors.
6:a BIS KK Långsjöns Kupido äg: Mikaela Jönsson, Varberg.

BIS JUNIOR:
1:a BIS KN Peppersaint’s Be-Bop äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.
2:a BIS SD Engstorps BB King Wails Sweet Thing äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
3:a BIS LN Pazir’s Sirocco äg: Kerstin Pilgård, Karlshamn.
4:a BIS LD Doggside’s Popala Red Chili äg: Carina Christiansen, Billeberga.
5:a BIS SN Sönnarönas Iv Norma äg: Christina Johansson, Varberg.
6:a BIS KD Black-Boots Wink And Drink äg: Anna Friberg, Ekeby.

BIS JAKT:
1:a BIS KN Dirty Harry Canis Venator äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
2:a BIS LD Koppargläntans Armani äg: Carina & Mathias Nilsson, Vinslöv.
3:a BIS SN Eiarö Zierra äg: Lena Friberg, Borås.
4:a BIS KD K’Ke Asterias Eliseys Joar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
5:a BIS KK Tinghofs Bella Hadid äg: Anna Friberg, Ekeby.
6:a BIS SD Engstorps Ay Born In The Usa äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
7:a BIS LN Gribsholt’s Janis äg: Kristine & Per Sörensen, Danmark.
8:a BIS SK Ravnsager’s Nausikaa äg: Inger Lutzhöft, Danmark.

BIS VETERAN:
1:a BIS SN Stubbkärrs Onslow, äg: Eva Wall, Säffle.
2:a BIS LK Doggside’s Princess Singoalla äg: Mari Salé, Kungälv.
3:a BIS LN Hound’s Black Velvet äg: Nathalie Mattsson, Hällingsjö.
4:a BIS LD Doggside’s Poppy Lucky Star Dust äg: Carina Christiansen, Billeberga.
5:a BIS KD K’Ke Asterias Lilla Gottfrid äg: Eric Paulsson, Hjärnarp.

BIS UPPFÖDARKLASS:
1:a BIS SN Eiarös kennel äg: Annika Rönnings, Ålberga.
2:a BIS KN Peppersaint’s kennel äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.
3:a BIS LD Doggside’s kennel äg: Carina Christiansen, Billeberga.
4:a BIS KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIM-BIS:
1:a BIS KN Peppersaint’s Sicksack äg: Elisabet Iregren, Lund.
2:a BIS KD K’Ke Asterias Eliseys Joar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
3:a BIS SN Eiarö Zierra äg: Lena Friberg, Borås.
4:a BIS SD Ellenborg’s Josephine Baker äg: Ann Lindhé, Nossebro.
5:a BIS LD Jadored’s Hooligan Princess For Bot äg: Eva Mindesparr, Åkersberga.
6:a BIS LN Red Top’s Tiger Of Sweden, Kerstin Pilgård, Karlshamn.

BIS

  1. BIS KN Dirty Harry Canis Venator äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
  2. BIS SN Stubbkärrs Onslow äg: Eva Wall, Säffle.
  3. BIS LD Koppargläntans Armani äg: Carina & Mathias Nilsson, Vinslöv.
  4. BIS LN Gribsholt’s Janis äg: Kristine & Per Sörensen, Danmark.
  5. BIS KD Staier’s Nefertiti äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
  6. BIS SD Engstorps BB King Wails Sweet Thing äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
  7. BIS KK Tinghofs Brooke Hogan äg: Beatrice Brogren, Ystad.
  8. BIS LK Doggside’s Princess Singoalla äg: Mari Salé, Kungälv.

BARN MED HUND
1:a Ronja Elg, 11 år, med Elgina
2:a Hannah Fredriksson, 12 år, med Kiwi

Samtliga resultat: Tvååker 20190413 


HÖSTUTSTÄLLNING 2018-10-07 
Årets sista utställning för Hallands Taxklubb med 104 st taxar anmälda. Domare för kort- & långhår var Erica Pettersson och för strävhår var Charlotte Jacobsson.

BIS VALP:
1:a BIS KK Oliwhistars Ksenia Saint In Sable äg: Pernilla Jansson, Höganäs.
2:a BIS SN Stubbkärrs Xinderelle äg: Susanne Englund, Säffle.
3:a BIS LN Pazir’s Saska äg: Kirsten Swärd, Dösjebro.
4:a BIS SD Framnäsgådens Gw Wera äg: Christina Strandberg, Torekov.
BIS oplac: LD Tant Sara’s Hagrid äg: Victoria Flygare, Skepplanda.

BIS VETERAN:
1:a SN Stubbkärrs Onslow, äg: Eva Wall, Säffle.
2:a LD Doggside’s Poppy Lucky Star Dust äg: Carina Christiansen, Billeberga.
3:a KD K’Ke Asterias Lilla Gottfrid äg: Eric Paulsson, Hjärnarp.

BIS UPPFÖDARKLASS:
1:a KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
2:a LD Doggside’s kennel äg: Carina Christiansen, Billeberga.
3:a SN Eiarö kennel äg: Annika Rönnings, Ålberga.

BIS

  1. BIS 1:a KN Stubbkärrs Ulric äg: Eva Wall, Säffle.
  2. BIS 2:a SD Sweetax Zsa Zsa Zupernova äg: Charlotta Söderberg, Löderup.
  3. BIS 3:a KK K’Ke Asterias Erika äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
  4. BIS 4:a SN Eiarö Tomtebloss äg: Annika Rönnings, Ålberga.
    BIM: SN Toftekaeret’s Haakon äg: Mona Svenfelt, Lekeryd.
    BIS oplac: LN Red Top’s Tiger Of Sweden äg: Kerstin Pilgård & Marianne Nilsson, Karlshamn.
    BIS oplac: LD Doggside’s Panos Extream Exklusive äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIM: LD Doggside’s Panos Show Beauty äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIS oplac: KD K’Ke Asterias Eliseys Joar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BARN MED HUND
1:a: Isabella Bouvin, 7 år.
2:a Alicia Björkman, 12 år.
2:a Arian Mahani, 7 år.
2:a Erik Björkman, 9 år.

Samtliga resultat: Tvååker 20181006 


VÅRUTSTÄLLNING 2018-04-14
HTKs vårutställning hölls på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker, den 14 april med 105 st taxar anmälda. Domare för kort- & långhår: Gitte Sundsdal, DK, och domare för strävhår: Benny Blidh von Schedvin.

SN Hårsås Hilda Lilla- Nosa

BIS VALP:
BIS 1:a 4-6 mån: SN Hårsås Hilda Lilla-Nosa äg: Inger Toompea, Hajom.
BIS 2:a 4-6 mån: KK K’Ke Asterias Erika äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
BIS 3:a 6-9 mån: KD Salarps Kasper äg: Suzanne Frölling Fredholm, Hammenhög.
BIS 4:a 4-6 mån: LD Doggside’s Poppy L Fanny The Future äg: Carina Christiansen, Billeberga.

BIS VETERAN:
KD K’Ke Asterias Lilla Gottfrid äg: Eric Paulsson, Hjärnarp.

BIS UPPFÖDARGRUPP:
KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIS AVELSGRUPP:
KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIS

  1. BIS 1:a LD Hörkaer’s Zacapa Della äg: Michaelsen Harding, DK.
    BIM: Koppargläntans Prada äg: Carina Nilsson, Vinslöv.
  2. BIS 2:a LN Koppargläntans Ryan Lochte äg: Malin Ahnbo, Åsa.
    BIM: Blacktans Lady’s Ziva äg: Pernilla Starkenberg, Linköping.
  3. BIS 3:a KD K’Ke Asterias Eliseys Joar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIM: Petronellastar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
  4. BIS 4:a KN Proud Hunter Dream Of Beach House äg: Ellinor Bouvin, Oskarström.
    BIM: Peppersaint’s Tromb äg: Jessika Nilsson, Perstorp.
    BIS oplac: KK Långsjöns Fräcka Frallan äg: Ann & Siv Bengtsson, Heberg.
    BIS oplac: SN Eiarö Rekyl äg: Lena Friberg & H-O Nilsson, Borås.
    BIM: Eiarö Ultra äg: Annelie & Mikael Bolin, Hjo.
    BIS oplac: LK Doggside’s Pepper Russian Roulette äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIS oplac: SD Ellenborg’s Sankt Olof äg: Ann Lindhé, Nossebro.

BARN MED HUND, LITEN KLASS:
1:a  Isabella Bouvin, 6 år
2:a: Emil Flygare, 8 år

BARN MED HUND, STOR KLASS:
1:a Jenny Severinsson, 11 år.
2:a Jonna Elg, 12 år.

Samtliga resultat: Tvååker 20180414 


HÖSTUTSTÄLLNING 2017
Då har ännu ett utställningsår passerat, årets sista utställning hos Hallands Taxklubb med 110 st taxar anmälda i Olsegårdens ridhus, Tvååker. Domare för kort- & långhårig var Michael A Nielsen & för strävhårig var Carina Olsson.

BIS VALP:
SD Engstorps Ay Born In The Usa äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.

BIS VETERAN:
1:a KD K’Ke Asterias Pyrrha äg: Veronica Olsson, Älghult.
2:a LK Doggside’s Princess Singoalla äg: Marie Salé, Kungälv.

BIS UPPFÖDARKLASS:
1:a KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
2:a: SD Engstorps kennel äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.

BIS AVELSKLASS:
SD Engstorps kennel äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.

Bis 1:a KD SEVCH K`Ke Asterias Kung Balthasar äg: Ljungberg Görel, Lövestad

BIS

  1. BIS 1:a KD K’Ke Asterias Kung Balthasar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIM: KD Petronellastar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
  2. BIS 2:a LN Fam. Hofman’s Mascarpone äg: Lisa Christiansen Falk, Danmark.
    BIM: LN Jakira’s Heloise äg: Eddie Moljord, Skien.
  3. BIS 3:a LD Lilla Farsbo’s Brynhild äg: Åsa Swenson, Ulrika.
    BIM: LD Hörkaer’s Zacapa Della äg: Michaelsen Harding, Danmark.
  4. BIS 4:a SK Engstorps At Dancing In The Dark äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
    BIS oplac: KK Priscillastar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIS oplac: SD Pampered Paolina Vitoraz äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
    BIM: SD Ellenborg’s Sankt Olof äg: Ann Lindhé, Nossebro.
    BIS oplac LK Doggside’s Princess Dancing Doll äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIM: LK Lilla Farsbo’s Dr Do Little äg: Åsa Swenson, Ulrika.
    BIS oplac: SN Team-Freja Prince äg: Inger Svensson, Dalby.
    BIM: SN Vilgs P Q Unni äg: Sven-Erik Ferm, Sätila.
    BIS oplac: KN Kaiserküsse Rosenkavalier äg: Ellinor Svensson, Mölnbo.
    BIM: KN Ilumina Luna äg: Ingela Holmberg, Stockamöllan.

BARN MED HUND, LITEN KLASS:
1:a Isabella Bouvin, 6 år.
2:a Arian Mahani, 7 år.

Jennie Severinsson 11 år och Isabella Bouvin 6 år.

BARN MED HUND, STOR KLASS:
1:a Jennie Severinsson, 11 år
2:a Alicia Fredin, 10 år
2:a Malte Johansson, 9 år
2:a Alice Seguel, 10 år

Ett stort tack till alla utställare & funktionärer samt sponsorer för ni gör vår utställning till en trevlig tillställning. Väl mött till vårens utställning 2018 igen!

Samtliga resultat: Tvååker 20171007


VÅRUTSTÄLLNING 2017-04-22
HTKs vårutställning hölls på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker, den 22 april med 76 st taxar anmälda. Domare för dagen för kort- & långhår: Marie Gadolin, samt domare för strävhår: Anette Edlander.

BIS VALP:
BIS 1:a 6-9 mån: SD Engstorps Aw Walk Of Life äg: Helen Ejesund, Halmstad.
BIS 2:a 6-9 mån: LK Doggside’s Pepper Russian Roulette äg: Carina Christiansen, Billeberga.
BIS 3:a 6-9 mån: SK Engstorps Aw One Step Up äg: Eva Ahlin Hörnfedt, Sjöbo.
BIS 4:a 6-9 mån: KK Långsjöns Fabulos Fanny äg: Magdalena Lubera, Ljungbyhed.

BIS VETERAN:
KN Tueholt A-Milla äg: Kim Norlin, Klippan.

BIS UPPFÖDAREGRUPP:
KD K’Ke Asterias kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIS AVELSGRUPP:
KN Peppersaint’s kennel äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.

BIS

  1. BIS 1:a. SN Eiarö O P Andersson äg: Ingrid Cederholm & Alf Andersson, Onsala.
    BIM: SN Eiarö The Berzerker äg: Lena Friberg, Borås
  2. BIS 2:a KN Peppersaint’s Ylle äg: Christina Wahlberg, Helsingborg.
    BIM: Peppersaint’s Oywabra äg: Kim Norlin, Klippan.
  3. BIS 3:a LD Doggside’s Panos Show Beauty äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIM: Doggside’s Primo Primoleo äg: Carina Christiansen, Billeberga.
  4. BIS 4:a KD K’Ke Asterias Pyrrha äg: Veronica Olsson, Älghult.
    BIM: KD K’Ke Asterias Kung Baltharsar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIS oplac: LN Blacktan Lady’s Hope äg: Emma Nilsson, Falkenberg.
    BIS oplac: SK Engstorp’s At Dancing In The Dark äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
    BIS oplac: LK Lobbegårdens Hokus Pokus äg: Lillan Lobben, Jämshög.

BARN MED HUND:
1:a  Isabella Bouvin
2:a Malte Johansson
2:a Jonna Elg
2:a My Johansson

Samtliga resultat: Tvååker 20170422


HÖSTUTSTÄLLNING 2016-10-08
HTKs vårutställning hölls på vår trevliga utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker, den 8 oktober med 111 st taxar anmälda. Domare för kort & långhår: Maria Ullman Hierner och domare för strävhår: Ann-Christin Johansson.

BIS VALP:
BIS 1:a 4-6 mån: KD Majomas Agaton äg:  Helén Wieslander, Gislaved.
BIS 2:a 6-9 mån: SN Windwalker’s Pilot äg: Mona Svenfelt, Lekeryd.
BIS 3:a 4-6 mån: LD Doggside’s Popala Lolipop äg: Carina Christiansen, Billeberga.
BIS 4:a 4-6 mån: KK Fädernegårdens Lilla Kiara äg: Helena Knez, Ytterby.
BIS 5:a 4-6 mån: LD Doggside’s Princess Dancing Doll äg: Carina Christiansen, Billeberga.

BIS

  1. BIS 1:a: SN Eiarö Tomtebloss äg: Annika Rönnings, Ålberga.
    BIM: SN Eiarö Uncas äg: Annika Rönnings, Ålberga.
  2. BIS 2:a: SD Ellenborg’s Rosa Cordelia äg: Ann Lindhé, Nossebro.
  3. BIS 3:a: LN Örnbergets Tally-Ho äg: Cecilia Westlund, Svanesund.
  4. BIS 4:a: KD Petronellastar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIM: KD K’Ke Asterias Kung Balthasar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIS oplac: LD Altima’s Bessie Smith äg: Gun Gissberg, Sexdrega.
    BIM: LD Doggside’s Panos Show Time äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIS oplac: SK Engstorps At Dancing In The Dark äg: Eva Hörnfeldt Ahlin, Sjöbo.
    BIS oplac: KN Sigill Banks äg: Christina Söderström, Älvängen.
    BIS oplac: KK Princillastar äg: Görel Ljungberg, Lövestad.
    BIS oplac: LK Doggside’s Pepper Danish Gold äg: Carina Christiansen, Billeberga.

BIS VETERAN:
SN Eiarö Krösa Maja äg: Annika Rönnings, Ålberga

BIS UPPFÖDARKLASS:
SN Eiarö kennel äg: Annika Rönnings, Ålberga.

BARN MED HUND:
1:a  Isabella Bouvin, 5 år.
2:a: Ronja Elg, 9 år.
2:a Agnes Kuylenstierna, 10 år.

Samtliga resultat: Tvååker 20161008


VÅRUTSTÄLLNING 2016-04-22
HTKs vårutställning hölls på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker, den 16 april med 122 st taxar anmälda. Domare för dagen för kort- & långhår: Leif Jörgensen Lehmann, domare för strävhår: Svante Frisk.

BIS VALP:
BIS 1:a 6-9 mån: KN Peppersaint’s Zåbra äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.
BIS 2:a 6-9 mån: LK Långsjöns Doris äg: Ann & Siv Bengtsson, Heberg.
BIS 3:a 4-6 mån: SN Hårsås Gnista äg: Ing-Marie Roos, Fotskäl.
BIS 4:a 6-9 mån: LD Poppellundens Dario äg: Gull-Britt Nilsson, Rörstånga.

Bästa veteran
BIS VETERAN:
KD Lisego Nosa Tsarevich äg: Görel  Hilborg, Lövestad.
Bästa uppfödaregrupp
BIS UPPFÖDARKLASS:
KN Pepparsaint’s kennel äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan
BIS
  1. BIS 1:a. KD Stair’s Nerfertiti äg: Ellinor Bouvin & N.V Tokareva, Oskarström.
  2. BIS 2:a KK Priscillastar äg: Görel Hilborg, Lövestad.
  3. BIS 3:a LD Doggside’s Panos Show Time äg: Carina Christiansen, Billeberga.
  4. BIS 4:a SD Framnäsgårdens GQ Qarola äg: Christina & Klas Åkerlindh, Klagstorp.
    BIS oplac: SN Framnäsgårdens GP Petronella äg: Christina Åkerlindh, Klagstorp.
    BIS oplac: KN Peppersaint’s Wiesel äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.
    BIS oplac: LK Doggside’s Princess Singoalla äg: Marie Salé, Kungälv.
    BIS oplac: LN Pazir’s Rusty äg: Kerstin Pilgård, Karlshamn.
    BIS oplac: SK Engstorps An Walzing Matilda äg: Sonja Paulsson, Vittsjö.

Barn med hund

BARN MED HUND:
1:a Emil Flygare 6,5 år visade LD Tant Sara’s Epsilon

Vandringspriser

Samtliga resultat: Tvååker 20160416


HÖSTUTSTÄLLNING 2015-10-10
Då har ytterligare ett taxår passerat, årets sista utställning i Halland med 108 taxar anmälda. Domare för kort- & långhår var Nils Molin & för strävhår var Jens Myrman.

BIS VALP:
6-9 mån KK Priscillastar äg: Görel Hilborg, Lövestad.

BIS VETERAN:
LN Ögus Pia äg: Gun Öberg, Torup

BIS UPPFÖDARKLASS:
KN Peppersaint’s kennel äg: Kim Norlin & Eva Bermsjö, Klippan.

Kerstin Philgård och Pasir`s Rusty

BIS

  1. BIS 1:a LN Pasir’s Rusty äg: Kerstin Pilgård, Karlshamn.
    BIM: LN Limpans Harmonie Girl äg: Susanne Seguel, Hamburgersund.
  2. BIS 2:a SN Öllmans Nosa äg: Inger Toompea, Hajom.
    BIM: SN Klevhults Haqvin äg: Christina Lundin, Göteborg.
  3. BIS 3:a LD Altima’s Bessie Smith äg: Gun Gissberg, Sexdrega.
    BIM: Doggside’s Panos Show Time äg: Carina Christiansen, Billeberga.
  4. BIS 4:a KD K’Ke Asterias Valle äg: Eva & Erik Paulsson, Hjärnarp.
    BIM: KD Fädernegårdens Lilla Izabella äg: Helena & Gunilla Knez, Ytterby.
  5. BIS 5:a LK Doggside’s Princess Alexandra äg: Carina Christiansen, Billeberga.
  6. BIS 6:a KN Peppersaint’s Tallhyho äg: Eva Bermsjö & Kim Norlin, Klippan.
    BIM: KN Pepparsaint’s Tromb äg: Jessica Nilsson, Perstorp.
  7. BIS 7:a SD Ellenborg’s Björk äg: Ulla Struxsjö, Horred.
    BIM: SD Made For Success Del Wanhelsing äg: Christina Åkerlind, Klagstorp.

BARN MED HUND:
1:a: Emil Flygare med hunden Druvan.
2:a Isabella Bouvin med hunden Lisa.

Tack utställare & funktionärer samt sponsorer för att ni gör vår utställning till en trevlig tillställning. Väl mött till våren igen!

Samtliga resultat: Tvååker 20151010


VÅRUTSTÄLLNING 2015-04-18
HTKs vårutställning hölls på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker, den 18 april med 99 st taxar anmälda. Domare för kort- & långhår: Pia Lundberg samt domarelev Benny Blid, domare för strävhår: Bo Paulsson.

BIS VALP:
BIS 1:a 6-9 mån: SN Eiarö The Berzerker äg: Lena Friberg, Borås.
BIS 2:a 4-6 mån: SK Engstorps Aq Lady In Red äg: Eddie Moljord & Aud Johansen, Norge.
BIS 3:a 4-6 mån: LN Jakira’s Elektra äg: Aud Johansen, Norge.
BIS 4:a 4-6 mån: KD Fädernegårdens Lilla Izabella äg: Helena & Gunilla Knez, Ytterby.

IMG_8269

BIS VETERAN:
KD Lisego Nosa Tsarevich äg: Görel Hilborg & Lotta Söderberg, Lövestad.

BIS UPPFÖDARKLASS:
KN Kennel Peppersaint’s äg: Eva Bermsjö & Kim Norlin, Klippan.

IMG_8345
BIS

  1. BIS 1:a LN Örnbergets Gringo äg: Gull-Britt Karlsson, Mullsjö.
  2. BIS 2:a: KD Lisego Nosa Tsarevich äg: Görel Hilborg & Lotta Söderberg, Lövestad.
  3. BIS 3:a SD Wervest’s Winn äg: Vera Vestby, Norge.
  4. BIS 4:a KN Peppersaint’s Weswn äg: Jessica Nilsson, Perstorp.
    BIS oplac: LK Doggside’s Pasta Penne äg: Gull-Britt Nilsson, Röstånga.
    BIS oplac: LD Lobbengårdens Elricka äg: Carina Christiansen, Billeberga.
    BIS oplac: SK Hodja’s Wera äg: Wenja Rue, Norge.
    BIS oplac: SN Vilgs Zo Raisa äg: Inger Toompea, Hajom.

BARN MED HUND:
1:a Isabella Bouvin, 3,5 år med hunden Lisa.
2:a Emil Flygare, 5 år med hunden Druva.
2:a Ronja Elg, 7 år med hunden Alladin.
2:a Gustav Axelsson, 11 år med hunden Bosco.
2:a Amanda Paulsson, 9 år med hunden Matilda.

Ett jättestort tack till alla i styrelsen som hjälpte till på utställningen samt till våra sponsorer som är helt fantastiska med att skänka oss priser. Hoppas vi syns till hösten igen!

Samtliga resultat: Tvååker 20150418


HÖSTUTSTÄLLNING 2014-10-11
Hela 147 taxar anmälda, domare för kort- & långhårig var Perttu Stålberg & för strävhårig var Siv Bengtsson.

Långsjöns Athena äg: La Fleur Ingwor Bis valp fotograf Bozic Felix.

BIS VALP:
KD 4-6 mån: Långsjöns Athena äg: Ingwor La Fleur, Ugglarp.

BIS VETERAN:
KN Tueholt Amaryllis äg: Kim Norlin, Klippan.

BIS UPPFÖDARKLASS:
SN Öllmans kennel äg: Bo Paulsson, Molkom.

Bis 1:a Öllmans Nettan äg: Bo Paulsson, Milkom fotograf Roger Kindberg

BIS

  1. BIS 1:a SN Öllmans Nettan äg: Bo Paulsson, Molkom.
    BIM: SN Framnäsgårdens GB Love äg: Boel Hall, Trelleborg.
  2. BIS 2:a LD Storfoten’s Spencer äg: Lone Driberg, Danmark.
    BIM: LD Storfoten’s Sophy äg: Björg Flatin Halldis, Norge.
  3. BIS 3:a KD Wenja’s Filur äg: Christina Söderström, Älvängen.
    BIM: KD Baronessen Av Königdachs äg: Helena & Gunilla Knez, Ytterby.
  4. BIS 4:a LN Limpans Ikaroz äg: Daniel Öström, Lysekil.
    BIM: LN Gravbassernes Deja-Vu äg: Cecilie Vardvik, Norge.
  5. BIS 5:a SD Sweetax Sixten Sparre äg: Lotta Söderberg, Husqvarna.
    BIM: SD Energy Elegance Austin-Healey äg: Lotta Söderberg, Husqvarna.
  6. BIS 6:a KN Finnelia’s Tim äg: Knut & Heidi Kals, Norge.
    BIM: KN Pepparsaint’s Sicksack äg: Elisabeth Iregren, Lund.
  7. BIS 7:a LK Doggside’s Princess Alexandra äg: Carina Christinansen, Billeberga.
  8. BIS 8:a KK Amanda-Mae äg: Ann Bengtsson, Heberg.

barn med hund Isabella Bouvin & Amanda-Mae fotograf Bozic Felix

BARN MED HUND:
3-åriga Isabella Bouvin med KK Amanda-Mae.

Tack allihopa för en jättebra utställning, väl mött till vårens utställning igen!

Samtliga resultat: Tvååker 20141011


VÅRUTSTÄLLNING 2014-04-12
HTK’s vårutställning hölls som vanligt på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker, den 12 april med 85 st taxar anmälda. Domare för dagen för kort- & långhårig: Eva Liljeqvist Borg samt domare strävhårig: Camilla Hubbe.

BIS VALP:
BIS 1:a LD Altima’s Rasmus på Luffen äg: Erika Eriksson, Landskrona.
BIS 2:a SN Toftekaret’s Irma La Douce äg: Paul & Inger Paulsen, Danmark.
BIS 3:a KD Wenjas Ivan äg: Venja Rui, Norge.

BIS VETERAN:
KD Lisego Nosa Tsarevich äg: Görel Hilborg, Lövestad.

Tvaaker Bis 1

BIS

  1. BIS 1:a SD Wervest’s Hope äg: Vera Vestby, Norge.
  2. BIS 2:a: KD True Love For Me Ot Marinykuranovoy äg: Catharina Wik, Olofstorp.
    BIM: KD Lisego Nosa Tsarevich äg: Görel Hillborg & Lotta Söderberg, Lövestad.
  3. BIS 3:a LD Altima’s Bob Marley äg: Erika Eriksson, Landskrona.
    BIM: Knacky-Knave’s Chablis Clotilde äg: Monica Johansson, Norrköping.
  4. BIS 4:a LN Storfoten’s Raka Fant äg: Liv Bakke Jörgensen, Norge.
    BIM: LN Limpans Harmonie Girl äg: Susanne Seguel, Hamburgsund.
  5. BIS 5:a: KK K’Ke Asterias Chèrie Tazanna Xaria äg: Ann & Siv Bengtsson, Heberg.
  6. BIS 6:a: KN Bikarol’s Heroic Algar äg: Catharina Wik, Olofstorp.

htk UTST 2014 002

BARN MED HUND:
1:a LN Limpans Harmonie Girl med lillmatte Alice Seguel, Hamburgsund.
2:a KN Bikarol’s Heroic Algar med lillmatte Lina Wik, Olofstorp.

Ett jättestort tack till alla som hjälpte till på utställningen samt till våra sponsorer som är helt fantastiska med att skänka oss priser. Och framför allt ett stort tack till alla utställare och våra hyresvärdar på Olsegårdens ridhus. Hoppas vi syns till hösten igen!

Samtliga resultat: Tvååker 20140412