Hallands Taxklubbs Vår utställning.

HTK vår utställning hölls på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker. Den 14 april med 105 st taxar anmälda. Domare för dagen för Kort & Långhår: Gitte Sundsdal DK, samt domare för strävhår: Benny Blidh von Schedvin.

BIS VALP

Bis 1:a 4-6 mån: SN Hårsås Hilda Lilla- Nosa äg: Inger Toompea, Hajom
Bis 2:a 4-6 mån: KK K`Ke Asterias Erika äg: Ljungberg Görel, Lövestad
Bis 3:a 6-9 mån: KD Salarps Kasper äg: Frölling Fredholm Suzanne, Hammenhög.
Bis 4:a 4-6 mån: LD Doggside`s Poppy L Fanny the  Future äg: Christiansen Carina, Billeberga.

BIS

Bis 1:a. LD äg: DK JV-15 NORD UCH SE UCH SE U(V)CH SE VCH Hörkaer`s Zacapa Della äg: Michaelsen Harding, DK
Bim: Koppargläntans Prada äg:  Nilsson Carina, Vinslöv
Bis 2:a LN Koppargläntans Ryan Lochte äg: Ahnbo Malin, Åsa
Bim: Blacktans Lady`s Ziva äg: Starkenberg Pernilla, Linköping.
Bis 3:a KD K`Ke Asterias Eliseys Joar äg: Ljungberg Görel, Lövestad.
Bim: DK UCH SE U(V)CH SE VCH Petronellastar äg: Ljungberg Görel, Lövestad.
Bis 4:a KN Prouds Hunter Dream of House äg: Bouvin Ellinor, Oskarström.
Bim: C.I.B DK BCH(S) DK U(V)CH SE U(V)CH SE VCH Peppersaint`s Tromb äg: Nilsson Jessika, Perstorp.
Bis :  KK Långsjöns Fräcka Frallan äg: Bengtsson Ann & Siv, Heberg
Bis: SN SE U(V)CH Eiarö Rekyl äg: Friberg Lena & Nilsson H-O, Borås.
Bim: SE U(V)CHSE VCH Eiarö Ultra äg: Bolin Annelie & Mikael, Hjo.
Bis: LK Doggside’s Pepper Russian Roulette äg: Christiansen Carina, Billeberga.

 

BIS VETERAN.

KD DK VV-17 NO UCH SE U(V)CH VWW-17 K`Ke Asterias Lilla Gottfrid äg: Paulsson Eric, Hjärnarp.

BIS UPPFÖDARGRUPP.

KD K`Ke Asterias kennel Äg Ljungberg Görel, Lövestad

BIS AVELSGRUPP.

KD K`Ke Asterias kennel Äg Ljungberg Görel, Lövestad

 

BARN MED HUND LITEN KLASS.

1:a  Isabella Bouvin 6 år
2:a: Emil Flygare 8 år.

BARN MED HUND STOR KLASS.

1:a Jenny Severinsson 11 år.
2:a Jonna Elg 12 år.

Barn med hund stor klass: 1:a Jenny Severinsson 11 år. 2:a Jonna Elg 12 år.

Barn med hund liten klass: 1:a Isabella Bouvin 6 år
2:a: Emil Flygare 8 år.

Bis 1:a. LD äg: DK JV-15 NORD UCH SE UCH SE U(V)CH SE VCH Hörkaer`s Zacapa Della äg: Michaelsen Harding, DK

SN Hårsås Hilda Lilla- Nosa

Bis 1:a 4-6 mån: SN Hårsås Hilda Lilla- Nosa äg: Inger Toompea, Hajom

PÅ HTK januari prov i Halland startade 4 st hundar. Provet pågick mellan den 1-
31. Vinnare blev Skallängens Elda Äg. Jonas Sundvall  1a Rå 50 p. På andra plats
Inga Äg. Jonas Henningsson 1a Räv 47 p. och tredje plats Skallängens Elda Äg.
Jonas Sundvall 1a Rå 44p. på fjärde plats Team M Ög Jaga Äg. Peter Haraldsson
1a Rå 43 p.

Ann Bengtsson

Hallands Taxklubbs rörliga spår från den 1/1-31/12-2017

107 st starter fördelat på 39 st anlag & 68 st öppen starter av olika raser.
Totalt antal startande taxar i anlags klass: 5 starter & Öppenklass 11 starter.

Bästa anlags tax: KD Långsjöns Yoggi äg: Christer Gustafsson.

Bästa öppenklass tax:  LD Moon Family Lady’s Mantle äg: Kurt Poulsen.

Bästa öppenklass hund av annan ras: Weimaranen Mimmtrix Houston äg: Johanna Nilsson.

Bästa tax i vårt Ordinarieprov: Hallands ägda LD Moon Family Lady’s Mantle äg: Kurt Poulsen.

Stort grattis till alla deltagare samt ett stort tack till alla domare.

Mycket mycket regn och mycket mycket våta marker på höstens prov som anordnades mellan den 1/10-31/12 2017.

5 st startande taxar där vinnande hund blev Källstigens Olivia med 52 p 1:a rå Äg: Stig Larsson

På 2:a plats kom Inga med 46 p 1:a rå äg: Jonas Henningsson

Samt de övriga 3 st taxarna som tog varsin 3a rå.

Till nästa år önskar vi inte så mycket nederbörd samt att fler startar sina duktiga jakttaxar.

Hallands taxklubbs ordinarie drevprov startade 8 st taxar, de två första dagarna startade de första hundarna i svår skare, och sista dagen föll det  nysnö Detta påverkade dock poängerna men trots den växlande väderleken stoppade inte våra duktiga Hallandshundar.

Vinnare blev Källstigens Lova Äg. Stig Larsson 1a Rå 50p.
2a Inga Äg. Jonas Henningsson 1a Rå 48 p
3:a Källstigens Jonna Äg. Berny Andersson 1a Rå 48 p
4:a Hårsås Faxe Äg: Ulf Carlsson 1a Rå 44 p.
5:a Råbocksmossens Klang Ägare Alexander Fuglas 1a Rå 43p
6:a Åsabackens Ester Äg. Fredrik Herslow 2a Rå 40 p.
Samt 2 stycken med  0 Pris.  

Lennart Andersson

Årsmötet kommer att hållas på Kvibille Gästis den 7:e Mars-2018 kl 18:30

Anmälan sker till Catharina Kindberg på tele: 0345-212 08 eller Mobil: 073-4057873

Senast den 5:e Mars. Prisutdelning av 2017 års aktiviteter delas ut på årsmötet.

Kallelse kommer per post Februari 2018 till alla medlemma vi vill gärna se att så många medlemmar som möjligt kommer till årsmötet.

Efter att ha legat nere ett antal år var det nu åter dags för Gränskampen! Svenska och norska taxar gör upp och kampen gick som ett rörligt drevprov den 13 november 2017. Värd i år var Hallands Taxklubb, övriga deltagande klubbar var Skaraborgs Taxklubb, Värmlands Taxklubb, Västsvenska Taxklubben, Aust Agder Dachhundklubb, Glåmdal og Romerike Dachhundklubb, Telemark Dachhundklubb, Vestfold- Buskerud Dachhundklubb, Östfold Dachhundsklubb. Ett stort grattis och stort tack till alla deltagare, domare, funktionärer, sponsorer och Hallands Taxklubb för ett gott genomfört arrangemang. Bilder kommer snart…

image1

Sverige vann gränskampen med 12 poäng!

  1. Akki’s CN Marco – 1:a pris RÅ 50 ep och Bård Oterholt, Skien, Norge
  2. SEJ(D)CH SEU(DV)CH Öllmans Myrra – 1:a pris RÅ 47 ep, äg: Bo Paulsson, Molkom, Sverige
  3. SEJ(D)CH Källstigens Olivia – 1:a pris RÅ 45 ep, äg: Stig Larsson, Träslövsläge, Sverige
  4. SEJ(D)CH Dammforsens Zako – 1:a pris RÅ 44 ep, äg: Thomas Andersson, Uddevalla, Sverige
  5. NJ(D)CH Echo 3 – 1:a pris RÅ 43 ep, äg: Stein Reinholt Jensen, Grimstad, Norge
  6. SEJ(D)CH Mjörnvikens – Zizzi 1:a pris RÅ 43 ep, äg: Torsten Davidsson, Alingsås, Sverige
  7. J Husse Busse’s E-Elly – 1:a pris RÅ 43 ep, äg: Björn Ludvig Larsen, Drammen, Norge
  8. J SEJ(D)CH Ubsola Ansgar – 2:a pris RÅ 46 ep, äg: Maria Nordström, Götene, Sverige
  9. NJ(D)CH Sara – 0:a pris 0 ep, äg: Tormod Kåre Jaavall, Mysen, Norge
  10. NUCH NJ(D)CH Åbrogårdens Randi – deltog ej, äg: Steinar Waage, Årnes, Norge
Foto från gränskampen av Britt Hallberg.

Foto från gränskampen av Britt Hallberg.

Hallands Taxklubbs höstutställning i Olsegårdens ridhus, Tvååker.

Då har ännu ett utställnings år passerat, årets sista utställning i Halland taxklubb med 110 st taxar anmälda.

Domare för kort& långhåren Michael A Nielsen & för Strävhåriga taxar Carina Olsson

Efter dagens slut såg det ut följande:

Bis valp.
Bis1:a SD Engstorps Ay Born in Usa äg: Hörnfeldt Ahlin Eva, Sjöbo

Barn med hund.
Vinnare i liten klass: Isabella Bouvin 6 år.
2:a Arian Mahani 7 år.

Vinnare i stor klass: Jennie Severinsson 11 år
2:a Alicia Fredin, 10 år
2:a Malte Johansson. 9 år
2:a Alice Seguel 10 år

BIS Veteran.
KD, C.I.B DKU(S)CH SE U(V)VCH SE VCH K`Ke Asterias Pyrrha äg: Olsson Veronica, Älghult.
LK, C.I.B NOVCH NORD U(V)CH SE VCH VEUW-15 Doggside`s Princess Singoalla äg: Salè Marie, Kungälv.

Bis Uppfödarklass.
KD, K`Ke Asterias Kennel äg: Ljungberg Görel, Lövestad
2:a: SD Engstorps Kennel äg: Hörnfeldt Ahlin Eva, Sjöbo

Bis avelsklass.
SD Engstorps kennel äg: Hörnfeldt Ahlin Eva, Sjöbo

Bis:
Bis 1:a KD SEVCH K`Ke Asterias Kung Balthasar äg: Ljungberg Görel, Lövestad
Bim: KD SEU(V)CH SE VCH Petronellastar äg: Ljungberg Görel,Lövestad.
Bis 2:a LN Fam. Hofman`s Mascarpone äg: Christiansen Falk Lisa, Ballerup
Bim: LN Jakira`s Heloise äg: Moljord Eddie, Skien
Bis 3:a LD Lilla Farsbo`s Brynhild äg: Swenson Åsa, Ulrika
Bim: LD DK JV-15 DK V-15 NORD UCH SE U(V)CH SE VCH Hörkaer`s Zacapa Della äg: Michaelsen Harding, Hörsholm
Bis 4:a SK DK U(V)CH SEU(V)CH SE VCH Engstorps At Dancing In The Dark äg: Hörnfeldt Ahlin Eva, Sjöbo

Bis oplac: KK NO UCH NORD JV-15NORD U(V)CH NORD V-16 SE VCH Priscillastar äg: Ljungberg Görel,Lövestad.
Bis oplac: SD DK U(V)CH SE U(V)CH SE VCH PamperedPaolina Vitoraz äg: Hörnfeldt Ahlin Eva, Sjöbo

Bim: SD Ellenborg`s Sankt Olof äg: Lindhè Ann, Nossebro
Bis oplac LK Doggside`s Princess Dancing Doll äg: Christiansen Carina, Billeberga
Bim: Lila Farsbo`s Dr Do Little äg: Swenson Åsa, Ulrika
Bis oplac: SN Team-Freja Prince äg: Svensson Inger, Dalby
Bim: SN SE U(DV)CH SE VCH Vilgs P Q Unni äg: Ferm Sven-Erik, Sätila
Bis oplac: KN SE VCH Kaiserkusse Rosenkavalier äg: svensson Ellinor, Mölnbo
Bim: KN Ilumina Luna äg: Holmberg Ingela, Stockamöllan

Ett stort tack till alla utställare & funktionärer samt sponsorer för ni gör vår utställning till en trevlig tillställning. Väl mött till vårens utställning 2018 igen.

Ann Bengtsson

Bis 1:a KD SEVCH K`Ke Asterias Kung Balthasar äg: Ljungberg Görel, Lövestad

Bis 1:a KD SEVCH K`Ke Asterias Kung Balthasar äg: Ljungberg Görel, Lövestad

Jennie Severinsson 11 år och Isabella Bouvin 6 år.

Jennie Severinsson 11 år och Isabella Bouvin 6 år.

Den 14 Maj hölls Hallands taxklubbs ordinarie spår prov i Sibbarp med 8 st anmälda taxar, provets bästa tax blev KN Peppersaint`s Wiesel äg: Kim Norlin& Eva Bremsjö, domare Regina Janåsen.

Bästa Hallands ägda tax som även kommer att få starta på Spår SM för Hallands Taxklubb blev LD Moon Family Lady`s Mantle äg:  Kurt Poulsen.

Stort Tack till alla som hjälpte till på alla sätt samt till ekipagen och startade på vårt prov.spår smHTK vinnare sm

Hallands Taxklubbs Vår utställning.

HTK vår utställning hölls på vår fina utställningsplats Olsegårdens ridhus i Tvååker. Den 22 april med 76 st taxar anmälda. Domare för dagen för Kort & Långhår: Marie Gadolin, samt domare för strävhår: Anette Edlander.

BIS VALP

Bis 1:a 6-9 mån: SD Engstorps Aw Walk of Life äg: Helen Ejesund, Halmstad

Bis 2:a 6-9 mån: LK Doggside`s Pepper Russian Roulette äg: Carina Christiansen, Billeberga

Bis 3:a 6-9 mån: SK Engstorps Aw one step up äg: Eva Ahlin Hörnfedt, Sjöbo

Bis 4:a 6-9 mån: KK Långsjöns Fabulos Fanny äg: Magdalena Lubera, Ljungbyhed.

BIS

Bis 1:a. SN Eiarö O P Andersson äg: Ingrid Cederholm & Alf Andersson, Onsala

Bim: SN Eiarö The Berzerker äg: Lena Friberg, Borås

Bis 2:a KN Peppersaint`s Ylle äg: Christina Wahlberg, Helsingborg

Bim: Peppersaint`s Oywabra äg: Kim Norlin, Klippan

Bis 3:a LD Doggside’s Panos Show Beauty äg: Carina Christiansen, Billeberga

Bim: Doggside`s Primo Primoleo äg: Carina Christiansen, Billeberga

Bis 4:a KD K`Ke Asterias Pyrrha äg: Veronica Olsson, Älghult

Bim :  KD K`Ke Asterias Kung Baltharsar äg: Görel Ljungberg, Lövestad

Bis: LN Blacktan Lady`s Hope äg: Emma Nilsson, Falkenberg

Bis: SK Engstorps At Dancing in the dark äg: Eva Hörfeldt Ahlin, Sjöbo

Bis: LK Lobbegårdens Hokus Pokus äg: Lillan Lobben, Jämshög

BiS VETERAN.

KN Tueholt A-Milla äg: Kim Norlin, Klippan

 

BIS UPPFÖDAREGRUPP.

KD K`Ke Asterias Kennel äg: Görel Ljungberg, Lövestad.

BIS AVELSGRUPP.

 

Peppersaint`s Kennel äg: Kim& Eva Norlin, Klippan

BARN MED HUND.

1:a  Isabella Bouvin

2:a Malte Johansson

2:a Jonna Elg

2:a My Johansson